Контакти:    e-mail: sumy.theology@ukr.net; .; tel: (0542) 77-04-54;    

EN RUS UKR

Logo alt

Сумська духовна семінарія

імені Блаженнішого Митрополита Володимира (Сабодана)

His Beatitude Metropolitan Volodymyr (Sabodan)

SUMY THEOLOGICAL SEMINARY

 


Правила оформлення семестрових творів

Загальні положення

 

У зошиті для твори обов'язково повинні бути поля.

 

Прізвище та ім'я учня на обкладинці зошита вказуються в родовому відмінку.

 

Назва твору має бути відтворено точно в тому формулюванні, яка дана викладачем, без будь-яких змін і скорочень.

 

При користуванні літературою слід робити точні посилання.

 

Категорично забороняється вносити в «Список використаної літератури» книги, посилань на які немає в роботі.

 

Не можна називати «Список використаної літератури» - «Бібліографією», оскільки це не відповідає змісту даного терміну.

 

Епіграф, якщо він є, завжди наводиться без лапок.

 

У «Списку використаної літератури» на першому місці повинна стояти Біблія. Всі інші книги розташовуються в алфавітному порядку.

 

Якщо текст одного автора цитується за книгою іншого автора, необхідно повністю вказувати дані і тієї книги, яка цитується, і тієї, по якій ведеться цитація

 

        (Із зазначенням: ... Цит. По: ...).

 

При посиланні на будь-яку книгу, дані цієї книги треба вказувати не по обкладинці, а по титульному аркушу.

 

Якщо в цитованому тексті слова «Господь Бог», «Богородиця», «Святі Дари» надруковані з маленької літери (що типово для видань радянського періоду і світського спрямування), то їх потрібно приводити з великої літери.

 

У бібліографічному описі слід дотримуватися норм сучасної орфографії (навіть якщо цитована книга випущена до революції).

 

В бібліографічний опис складають на мові тексту цитованої книги, а при необхідності в транслітерації, транскрипції, а також в перекладі на українську мову. В останньому випадку наводяться дані про мову тексту цитованої книги (в області приміток).

 

При наявності в цитованої літератури помилок відомості в описі наводять у виправленому вигляді, не обумовлюючи виправлень. При виправленні помилок, що змінюють зміст тексту, відомості про це призводять в області приміток.

 

Існує кілька типів систем оформлення посилань:

 

 а) після лапок, що закривають цитату, в квадратних дужках ставиться номер цитованої книги з алфавітного «Списку використаної літератури», а після нього, через крапку з комою, номер цитованої сторінки, після чого дужка закривається. Наприклад: [2; 468].

 

 б) після лапок, що закривають цитату, ставиться зірочка або цифра. Внизу сторінки під цією зірочкою або цифрою наводяться дані цитованої книги. Якщо посилань на сторінці кілька, то ставляться дві, три, і більш зірочок або цифри. З кожної сторінки ця система відновлюється з одного зірочки або з одиниці.

 

 в) цифри після лапок, що закривають цитати, можна ставити в безперервному, послідовному порядку від початку до кінця твору (не відновлюючи рахунок з кожної нової сторінки). Причому посилання під цими цифрами можна помістити як в кінці роботи (перед «Списком використаної літератури»), все разом, так і поряд внизу кожної сторінки, що більш зручно.

 

  Бібліогафічний опис книги або статті

 2.1. Структура бібліографічного опису книги така:

 

 Тема опису. Основний заголовок: відомості, що відносяться до заголовку / відомості про відповідальність. - Область видання. - Місце видання: Видавництво, дата.- Обсяг видання: Іллюстраціі.- (серія; № вип.) .- Примітки

 

 2.2. Тема опису містить ім'я (прізвище, ім'я) індивідуального автора або найменування колективного автора. При необхідності в заголовку наводять ідентифікуючі ознаки: дати, номера, географічні назви, прізвище та ін., Які призводять до круглих дужках. У заголовку опису приводять прізвище (ім'я) учасника в називному відмінку; ініціали, звання і уточнюючі відомості наводять після прізвища. Під заголовком, що містить ім'я індивідуального автора (авторів), складають опис одного, двох і трьох авторів. На книги 4-х і більше авторів складають опис під назвою.

 

 2.3. Основний заголовок (назву книги, вказане на титульному аркуші), призводять до тій формі, в якій воно дано в книзі.

 

 2.4. Відомості щодо назви, розкривають і пояснюють основний заголовок книги, а також уточнюють назву книги: відомості про вид, літературному жанрі, вказівки на переклад і ін. (Наприклад: Зб. Наук. Тр .; Роман; Дослідження).

 

2.5. Відомості про відповідальність містять інформацію про осіб та установах, які брали участь у створенні і підготовці книги до публікації: наводяться прізвища авторів, укладачів, редакторів, перекладачів та ін .; найменування установ, за участю яких опублікована книга.

 

 2.6. Область видання містить відомості про перевиданнях, передрук, спец. Призначення даного видання і особливих формах його відтворення. Порядковий номер вказують на початку. Наприклад: 3-е изд., Испр. і доп .; Факс. вид .; Репринт і т.д.

2.7. Область вихідних даних: Назва місця видання наводять у називному відмінку, повністю (скорочення допускаються для міст Москва / М. /, Ленінград / Л. /, Санкт-Петербург / Спб. /). При наявності 2-х місць видання приводять назви обох, відокремлюючи крапкою з комою (М .; Л.); при наявності 3-х і більше місць видання - тільки перше (або інше на вибір) і додаванням «і ін.». При відсутності відомостей видання роблять позначку: «Б.М.» або «S.1.», Якщо опис провадиться на будь-якій іноземній мові.

 

 2.8. Назва видавництва або видає організації призводять в називному відмінку в скороченій формі. При цьому лапки, як правило, опускаються (крім спеціально обумовлених випадків). При наявності двох видавництв приводять найменування обох; кожному передує двокрапка, наприклад: М .: Наука: Планета. При наявності 3-х і більше - перше чи будь на вибір, з додаванням «і ін.». При відсутності відомостей про видавництво призводять позначку «Б.І.» або «S.n.» при описі іноземною мовою.

 

2.9. Як дата видання наводять рік, зазначений на книзі. При відсутності року призводять приблизні відомості, укладаючи їх в квадратні дужки; при цьому, якщо видання відзначене знаком реєстрації авторського права ( «copyright»), вказується дата реєстрації, наприклад: С.1985. При неможливості визначити дату видання наводять позначку «Б.Г.» або «S.a» при описі іноземною мовою.

 

2.10. Область кількісної характеристики містить відомості про обсяг книги. Тут вказується фактичне сторінок (листів, стовпців) арабськими або римськими цифрами відповідно до нумерації, прийнятої в книзі, наприклад: XII, 384, XXVII, с .; 1286 СТЛБ. Додатки позначаються знаком + ( «плюс»), наприклад: + Дод. (68оС.).

 

2.11. Область серії містить відомості про серіальному виданні, випуском якого є дана книга. При цьому вказується номер тому або випуску, якщо такий є. Назва серії призводять зі скороченнями і укладають в круглі дужки.

 

 2.12. Область примітки містить додаткову інформацію про книгу. Текст примітки не регламентується. Це може означати вказівки на бібліографію, допоміжні покажчики, що видає організацію, помилкові відомості, різночитання в назвах титульного аркуша та обкладинки і мн. ін.

 

 

Особливості складання бібліографічних посилань.

Повторні посилання на один і той же документ приводить у скороченій формі. Зокрема, в повторних посиланнях на авторську роботу призводять тільки прізвище автора, інші ж елементи заміняють словами «Указ. тв. »,« Цит. тв. »,« Op.cit. »і вказують номер тому і сторінки, на які посилаються.

 

У розташованих підряд бібліографічних описах співпадаючі відомості замінюють словами: «Те ж», «Там же», «Його ж».

Бібліографічні посилання на кілька документів відокремлюють один від одного крапкою з комою (;).

 

Бібліографічне посилання у текстовій примітці беруть у круглі дужки.

 

Тема опису в бібліографічною посиланням на авторський твір є обов'язковим.

 

Приклади бібліографічних описів

 

Однотомне видання

 Книга, що має 1-го автора:

 

Георгіївський А.І. Чинопослідування Божественної Літургії: Кр. літург.- практ. посібник для учнів духовних семінарій і священнослужителів. - Нижній Новгород: Изд-во св. Олександра Невського, 1995. - 219с.

 

 Кипріян (Керн), архим. Антропологія св. Григорія Палами / Вступ. ст. А.І. Сидорова - Репринт. - М .: Паломник, 1996. - LXXVIII, 450 с. - (святі отці і вчителі Церкви в дослідженнях православних вчених).

 

 Lossky V. In the image and likeness of God / Transl from French with introd. by A.M. Allchin.-Oxford: Mowbrays, 1975.- 232р.- Bibliogr. of writing of V. Lossky: р. 229-232.

 

 

Книга 2-х авторів:

 

   Коломін В. Файнштейн М.Ш. Храм муз словесних: (З історії Російської Академії). -

 

   Л .: Наука, 1985. - 151 с .: іл. - (Сторінки історії нашої Батьківщини). - В надзаг .: АН СРСР.

 

 

Книга 3-х авторів:

 

 Бонк Н. А. і ін. Підручник англійської мови / Н.А. Бонк, Г.А. Котій, Н.А. Лук'янова. - 7-е изд., Испр. і доп. - М .: Вища. школа, 1982. - 637 с.

 

 

 Книга 4-х авторів і більше:

 

 Будівельний словник: Ок. 14 000 термінів / С.М. Коргемнін, С.В. Курбатов, Н.Б. Шейхів, Г.Б. Вильковский. - М .: Рус. яз., 1985. - 935

 

 

Книга, яка не має автора:

 

 Новий Завіт Господа нашого Ісуса Христа: По-єврейськи і по-російськи / Т-во з розповсюдження Св. Письма серед євреїв, Англія. - Норвіч: Флетчер, б.г.- 540с.

 

 Історія лінгвістичних навчань: Середньовічна Європа: Зб. статей / Відп. ред. А.В. Десницкая. - Л .: Наука, 1985.- 288 с. - В надзаг .: АН СРСР, Ін-т мовознавства.

 

 

багатотомне видання

 Опис видання в цілому:

 

 Інокентій (Борисов), архієпископ Херсонський і Таврійський. Твори: В 12-ти т.- СПб .; М .: Вольф, 1901-1905.

 

 2.2 Федотов Г.П. Російське релігійне свідомість. - Б.М., б.г. - Т.1: Християнство Київської Русі Х

 

 -ХIII століття. - 150 с. - Машинопис

 

 

Дисертація, дипломна робота:

 Варсонофій (Судаков), ігумен. Афон в житті Руської Православної Церкви в ХIХ - початку ХХ ст .: Дис. ... канд. богослов'я. - Загорськ, 1986. - 253 с .: іл. - В надзаг .: Моск. духовна академія, каф. історії Російської Церкви. - Машинопис.

 

 

Аналітичний опис (статті, глави, рецензії тощо)

 Стаття з журналу:

 

 Айхенвальд А.Ю. Про деякі найменуваннях должостних осіб в пізніх книгах Старого Завіту // Вест. давньої історії. - 1985. - №3. - С. 58-65.

 

 Стаття зі збірника (однотомного):

 

 Климова М.В. Повість про Андрія Критському і фольклор: (Деякі аспекти порівняльного аналізу) // Рукописна традиція XVI-XIX ст. на сході Росії: Зб. статей. - Новосибірськ, 1983. - С. 27-38

 

  Стаття зі збірника (триваючого видання):

 

 Предеин Димитрій, свящ. Християнський погляд на проблеми сучасного суспільства // Збірник богословських і церковно-історичних праць викладачів Одеської Духовної Семінарії. - Одеса, 2000. - Вип. 1. - С. 140-149.- В надзаг .: Присвячується 2000-річчя Різдва Христового і 55-річчя відродження ОДС.

 

 Стаття з енциклопедії:

 

 Марков Н. Апостольські правила // Православна богословська енциклопедія: В 10-ти т. / Под. Ред. А.П. Лопухіна. - Петроград, 1900. - Т.1. - СТЛБ. 976-981.

 

 рецензія:

 

 Рогозін А. І. (Рецензія) // Рад. держава і право. - 1986. - №8. - С. 143-144. - Рец. на кн .: Російське законодавство Х-ХХ ст. М., 1983. Т. 1. 426 с.

Зразок оформлення титульної сторінки твору

 

 

 

Українська Православна Церква

 

Сумська єпархія

 

Сумська духовна семінарія

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Твір

 

на тему: "….."

 

по предмету: " ….."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Вихованця 1 класу

П.І.

 

 Перевірив

ПІБ(викладача)

 

 

 

Суми 2019

 

 

Рекомендований стандарт для позначень посилань на Святе Письмо

 

  1. У посиланнях на Святе Письмо використовуються тільки арабські цифри.

 

  1. Якщо цифра присутня в скороченій назві книги, напр., 1 Цар., 2 Кор., 3 Ін., То між нею і літерним скороченням ставиться нерозривний пробіл.

 

  1. Після скороченої назви книги ставиться крапка. За нею - звичайний пробіл. Далі слід номер глави (або номер псалма, якщо посилання на Псалтир), після якого ставиться двокрапка. За ним без пробілу слід номер вірша. Наприклад: Побут. 1: 3.

 

  1. Якщо йде посилання на кілька віршів поспіль, то між номером першого і останнього вірша без пробілів ставиться мале тире: 3 Цар. 6: 11-13.

 

  1. Якщо вказані вірші однієї глави йдуть не підряд (або не всі вказані вірші йдуть підряд), то вірші або групи віршів відокремлюються один від одного комами з пропуском:

 

Мф. 2: 1, 5; Дії. 2: 5, 8-11; 1 Петро. 3: 8-11, 14; Лк. 8: 41-42, 49-55.

 

  1. Якщо йдуть посилання на різні голови однієї книги, то назва книги не повторюється; після першого посилання ставиться крапка з комою, далі, після пропуску, номер іншого глави і номера її віршів (див. п. 4):

 

Єр. 1:18, 15:20; Мф. 5:44, 46; 10:37; Дії. 9: 1-9; 22: 4-11.

 

  1. Якщо початок зазначених вище тексту знаходиться в одному розділу, а кінець в інший, то глави і вірші, де текст починається і де закінчується, позначаються, як в п. 4, і між ними ставиться мале тире без пробілів: 1 Кор. 13: 1-14: 19.

 

  1. Якщо книга складається з одного розділу, то вказуються лише номери віршів:

 

Авд. 17; 3 Ін. 4, 8; Юд. 5-23.

 

  1. Якщо йде посилання на цілу главу книги або на кілька цілих глав поспіль, то вказуються лише номери глав. наприклад:

 

Зцілення Христом сліпонародженого - Ін. 9.

 

Нагірна проповідь - Мф. 5-7.

 

  1. Якщо слідують підряд кілька посилань на різні книги Біблії, то вони розділяються крапкою з комою: Мф. 5:13; Мк. 9:50; Лк. 14:34.